Akor Tab Söz Çeviri Anasayfası
Müzik Haberleri
Müzik Haberleri Anasayfası | Rastgele Haber Getir | Haber Ekle

Görsel boyutunu değiştirmek için tıklayın

Duman: Eyvallah'ı Gezi'den Önce Besteledik.


24 Eylül 2013 Salı | ohara

Metin boyutu: ( + ) ( - )   


Gezi olayları sırasında adeta marşa dönüşen 'Eyvallah' şarkısının yazan Duman Grubundan eylemcilere mesaj: Gaz yemedik ama meseleyi anladık.

Gezi olaylarında eylemcilerin marşı haline gelen Duman’ın ‘Eyvallah’ şarkısının hikayesini Duman grubu anlattı.

Hürriyet gazetesinden Ali Tufan Koç, grup üyeleriyle, 1 Haziran gecesi YouTube’a yüklenen ve sürece damgasını vuran şarkı ve Gezi olaylarını konuştu.

İşte röportajdan bir bölüm:

‘Eyvallah’ın yazılıp çizilmesi, bestelenip kaydedilmesi sanılanın aksine 1 Haziran gecesine değil, Gezi olaylarından birkaç ay öncesine denk geliyor. O meşhur “Biberine gazına, jopuna sopasına/ Tekmelerin hasına, eyvallah eyvallah / Şamarı yüzümüze, garezi dilimize /Şerefe hepinize eyvallah eyvallah” sözlerinin yazım süreci şöyle:

“Polisin kullandığı orantısız güç Gezi olaylarıyla başlamadı, öncesi de var. Ezelden beri huzursuz olduğumuz bir durum. En son Başbakan’ın ODTÜ ziyareti sırasında yaşanan olaylara, sıkılan gazlara tanıklık ettik. O sıra Ankara ’ya gidip geliyorduk. O havayı biz de teneffüs ettik.”

Teneffüs edilen havada biber gazı yok, bol bol gerilim var. Gezi olaylarını da biber gazına maruz kalmadan atlatmışlar. “ODTÜ’de gaz yemedik ama meseleyi anladık. Asıl Gezi olayları patladığında yurtdışındaydık. Döndüğümüzde sinirler yumuşamış, ortam sakinleşmişti. Burada olsaydık evimizde oturmazdık tabii” diyor Batuhan.

Ekip ayağının tozuyla Ankara’da, Tunalı’ya inmiş; İstanbul ’da Gezi’yi ziyaret etmiş, sokağa karışıp, kalabalıkla bütünleşmiş: “Sevenlerle fotoğraf çektirdik, sarıldık, sloganlar attık.


İçerik Kısa Linki:


Puanlama:
 (0 kişi)


Son Haberler Çok Okunanlar

Komoçotoko

Anket
CeNgoMaNga soruyor:
Sizce Türkiyedeki En İyi Erkek Yorumcu


Sonuçlar | Sonuçlar & Yorumlar
Yeni Anket | AnketlerAkorMerkezi.com © 2022
Gizlilik Politikası - Kullanım Koşulları - Kurallar - Son Yorumlar - Rastgele

GitarAkor.com kolonisidir. Derleme 0,06 saniye.